Entity Framework Core – czy jest szybki?

Entity Framework Core to świetny ORM, który niedawno osiągnął wersję 5. Czy jest szybki? Czy jest szybszy niż swój poprzednik, Entity Framework 6, który nadal oferuje nieco więcej funkcji? Sprawdźmy to.

Jedno z ciekawszych porównań zostało wykonane przez Chada Goldena, który porównał wydajność dodawania, aktualizowania i usuwania 1000 obiektów. Dokładne dane i kod są dostępne na jego blogu: https://chadgolden.com/blog/comparing-performance-of-ef6-to-ef-core-3

Wnioski są oczywiste: w prawie każdym teście przeprowadzanym przez Chada, Entity Framework Core 3 jest szybszy niż Entity Framework 6 – dokładnie 2,25 do 4,15 razy szybszy! Dlatego jeśli wydajność jest ważna dla aplikacji i działa na dużych ilościach danych, EF Core powinien być naturalnym wyborem.

Czy jest szybszy niż Dapper?

Dapper jest bardzo popularnym maperem relacyjno-obiektowym i podobnie jak EF Core ułatwia pracę z bazą danych. Nazywany jest królem Micro ORM, ponieważ jest bardzo szybki i wykonuje część pracy za nas. Jeśli porównamy EF Core i Dapper, od razu zauważymy, że możliwości EF Core są znacznie większe. Technologia firmy Microsoft umożliwia śledzenie obiektów, migrację schematu bazy danych i interakcję z bazą danych bez pisania zapytań SQL. Z drugiej strony Dapper odwzorowuje obiekty zwracane przez bazę danych, ale wszystkie polecenia SQL muszą być napisane samodzielnie. Zapewnia to z pewnością większą swobodę w obsłudze bazy danych, ale istnieje większe ryzyko popełnienia błędu podczas pisania zapytania SQL. Podobnie jak w przypadku aktualizowania schematu bazy danych, EF Core może samodzielnie tworzyć zmiany i generować migrację, a w Dapper trzeba ręcznie edytować kod SQL.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Dapper ma swoich zwolenników, głównie ze względu na swoje osiągi. Na blogu exceptionnotfound.net możemy znaleźć porównanie między Entity Framework Core 3 i Dapper w wersji 2.

Jak widać, porównujemy tutaj 3 odczyty bazy danych, gdzie Entity Framework Core ze śledzeniem obiektów to jeden przypadek, brak śledzenia to drugi, a Dapper to trzeci. Śledzenie zmian w encjach w EF Core można wyłączyć za pomocą opcji AsNoTracking(), co znacznie przyspiesza operacje odczytu. Więcej informacji na temat tego testu można znaleźć tutaj: https://exceptionnotfound.net/dapper-vs-entity-framework-core-query-performance-benchmarking-2019/

 

Podsumowanie

Podsumowując – Dapper znacznie szybciej odczytuje dane z bazy danych i na pewno będzie stosunkowo szybki podczas zapisu. Wymaga jednak pisania zapytań SQL, które mogą narazić programistę na błędy. Osobiście użyłem Dappera w kilku projektach i zasadniczo tylko w jednym miało to sens, ponieważ wymagał szybkich operacji na bazie danych. Dla prostej logiki zapisywania i pobierania danych z bazy danych użyłbym Entity Framework Core ze względu na jego prostotę i wygodę we wprowadzaniu zmian.

2 thoughts on “Entity Framework Core – czy jest szybki?

 1. Łukasz

  Ostatnio w jednym z projektów miałem konieczność zmiany silnika bazy danych z MS SQL na Postgres. Entity Framework uratował mi tyłek. Zajęło to raptem parę godzin, z czego większość czasu to migracja danych z użyciem SSIS. Same zmiany w kodzie ograniczyły się do ściągnięcia pakietu NuGet, paru zmian w konfiguracji i wygenerowaniu nowej migracji.

  Reply
  1. Michał Białecki Post author

   Ha! A ja myślałem, że zmiana bazy danych właściwie się nigdy nie zdaża. Świetnie, że EF Core wspiera także Postgresa!

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *