Refaktoryzacj przy pomocy wyrażeń regularnych w Visual Studio

Wyrażenia regularne to uniwersalne narzędzie w skrzynce narzędziowej każdego programisty. Jednym z miejsc, w których mogą one być przydatne, są okna dialogowe Quick Find i Quick Replace w Visual Studio. W tym poście pokażę, jak wykorzystać możliwości wyrażeń regularnych w inteligentnej refaktoryzacji.

Zmiana enum na string

Załóżmy, że chciałbym zmienić enum na ciąg znaków w mojej aplikacji, ponieważ zdałem sobie sprawę, że ta właściwość może zawierać wartość, którą użytkownik dodał ręcznie i nie można jej wstępnie zdefiniować. Rzućmy okiem na ten enum:

public enum EventType
{
    Unknown = 0,
    Concert = 1,
    Movie = 2
}

Teraz spróbujmy znaleźć wszystkie zastosowania tego enuma. Do tego zadania używam Quick Find w programie Visual Studio, Ctrl + F.

Czy zauważyłeś niebieski prostokąt w oknie dialogowym Quick Find? Jest to opcja wyszukiwania za pomocą wyrażenia regularnego. Włączmy to i przejdźmy do okna dialogowego Quick Replace. Możesz to zrobić za pomocą przełącznika po lewej stronie lub skrótu Ctrl + H.

Wpisałem wyrażenie EventType\.(\w+), które oznacza że szukam czegoś, co zaczyna się od EventType, później następuje zwyczajna kropka, którą muszę poprzedzić \. Następnie nawiasy, ktore oznaczają, że rozliczynam podgrupę, a /w+ oznacza dowolną literę jeden lub więcej razy. Zamienię to na "$1", czyli standardowe cudzyslowy oraz $1, który jest oznaczeniem pierwszej grupy.

Rezultat jest całkiem niezły:

Możemy nieco dopracować to wyrażenie i dodać nazwę grupy.

Zamieniając (\w+) na  (?<entryType>\w+) nadaję nazwę rezultatom tej grupy, której możemy użyć w Quick Replace.

Podsumowanie

Tworzenie wyrażeń regularnych to proces prób i błędów, w którym trzeba dopracować wyrażenie kilka razy, aż będzie pasowało do tego co potrzebujemy. Rezultaty mogą jednk przerosnąć nasze oczekiwania i przy takiej ręcznej pracy można zaoszczędzić dużo czasu.

Mam nadzieję, że nauczyłeś się dziś czegoś nowego, a jeśli tak, to ten dzień na pewno będzie spoko! 💗 

One thought on “Refaktoryzacj przy pomocy wyrażeń regularnych w Visual Studio

  1. Pingback: Refaktoryzacja przy pomocy refleksji – Michał Białecki Blog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *